Skip to content
Events Calendar
Fri 19 April 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 20 April 2024
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Saturday OD- Alison Gray; AOD - David Gray; Cox- Philip Wishart; Rescue Assistant- Anne Garvey;
Sun 21 April 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Sunday OD - Malcolm Waddington; AOD - Karen Hyland; Cox - Andrew Roberts; Rescue Assistant- John Hyland;
Mon 22 April 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Tue 23 April 2024
- 10:00 am – 4:30 pm
-
NWSTT OD - Chris Williams; AOD - John Andrews; Cox - Dave Logan; Rescue Assistant - Ken Lawrenson;
Wed 24 April 2024
- 7:00 pm – 8:00 pm
-
Wednesday A OD- Ian Nixon; AOD- Audrey Nixon; Cox - Dan MacLean; Rescue Assistant - Ava MacLean;
Thu 25 April 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 26 April 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
WebCollect presentation- Gillian
Sat 27 April 2024
- 9:00 am – 1:00 pm
-
WebCollect presentation- Gillian
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Melges 15 Demo
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Saturday OD- Louise Mckeand; AOD - John Devlin; Cox- Tom Welz; Rescue Assistant- Nigel Hall;
Sun 28 April 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Melges 15 Demo
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Sunday OD - Dave Kelsall; AOD - Dawn / Sean Radcliffe; Cox - Jonathan Hough; Rescue Assistant- Colin Belton;
Mon 29 April 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Melges 15 Demo
Wed 1 May 2024
- 7:15 pm – 8:15 pm
-
Wednesday A OD- Stuart Belfield; AOD- Ben Nicoll; Cox - David Lowe; Rescue Assistant - Damien Holcroft;
Thu 2 May 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 3 May 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 4 May 2024
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Saturday OD- Mark Cuthbert AOD - Jim Shield; Cox- John Flatley; Rescue Assistant- Aiden Upton;
Sun 5 May 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Sunday OD - Kim Cant; AOD - Robert Hunt; Cox - Ninian Bailey; Rescue Assistant- Ben Unwin;
Wed 8 May 2024
- 7:15 pm – 8:15 pm
-
Wednesday A OD- Bill Busby; AOD- Tanya Busby; Cox - Nik James; Rescue Assistant - Marc Palmer;
Thu 9 May 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 10 May 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 11 May 2024
- 10:00 am – 4:30 pm
-
RS Aero Open & Spring Saturday OD - Dave Southwell; AOD - Ashley Southwell; Michelle Raines; Coxes - Lucy Bambrook; Chris Williams; Rescue Assistants- Liz Watton; Rebecca Southwell;
Sun 12 May 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Sunday OD - Michael Fergie; AOD - Michele Owen; Cox - Terence Oliver; Rescue Assistant- Mark Atherton;
Wed 15 May 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday A OD-Alistair Coates Assistant OD-Iain Wilkinson Cox-James Collins Rescue Assistant-Thomas Coates
Thu 16 May 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 7:00 pm – 9:00 pm
-
Adult Start Sailing A Online Zoom Session
Fri 17 May 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 18 May 2024
- 10:00 am – 4:30 pm
-
Discover Sailing
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Saturday OD-John Sykes Assistant OD-Stuart Iddon Cox-Colin Hague Rescue Assistant-Anne Garvey
Sun 19 May 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Spring Trophy Day - Taylor Trophy OD- Nick Skellam Assistant ODs-Catherine Hardy; Tom Julian Cox-Robert Hunt Rescue Assistant-Richard Moss
Mon 20 May 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Wed 22 May 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday A OD-Andy Carter Assistant OD-Marcus Lamb Cox-Stephen Roberts Rescue Assistant-Michael Cleasby
Thu 23 May 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 24 May 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 25 May 2024
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Saturday OD- Keith Summersgill Assistant OD-Paul Heath Cox-Mike Miller Rescue Assistant-John Marsh
Sun 26 May 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD-Glyn Purnell Assistant OD-Karen Hyland Cox-John Flatley Rescue Assistant-John Hyland
Tue 28 May 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Spring Camp Adult Start Sailing Group A
Wed 29 May 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Spring Camp Adult Start Sailing Group A
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday A OD-Nick Turpin Assistant OD-James Waddelove Cox- Christopher Perry Rescue Assistant-Gary Bennett
Thu 30 May 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Spring Camp Adult Start Sailing Group A
Fri 31 May 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 1 June 2024
- 10:00 am – 2:00 pm
-
Improver session Group A (Dave K)
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Saturday OD-Andrew Fox Cox-Derrin Scott Rescue Assistant-Alan Lowe
Sun 2 June 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD-Anna Walsh Assistant ODs-Nicole Young; Andrew Young Cox-Ian Cooper Rescue Assistant-Michael Thompson
Wed 5 June 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday A OD-Alistair Norris Assistant OD-Helen Norris Cox-Mick Green Rescue Assistant-Mark Rhodes
Thu 6 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Adult Start Sailing B Online Zoom session
Fri 7 June 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 8 June 2024
- 4:30 am – 10:00 pm
-
Sunrise To Sunset S2S Open FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin; Cathy Lunn; Dave Kelsall.
Sun 9 June 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD-Mark Cuthbert Assistant OD-Gerard Sutton Cox-John Andrews Rescue Assistant-Daniel Sutton
Wed 12 June 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday A OD-Caroline Exley Assistant OD-Marcus Lamb Cox-David Exley Rescue Assistant-Charlie Exley
Thu 13 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 14 June 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 15 June 2024
- 10:00 am – 5:30 pm
-
Adult Start Sailing Group B
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Saturday OD-Natasha De la Fuente Assistant OD-John Kirby Cox-Joe Hartigan Rescue Assistant-Warwick Wheatley
Sun 16 June 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Cancelled Sailing Committee
- 9:30 am – 12:30 pm
-
Improver Session Group A (Dave K)
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD-Michael Fergie Assistant OD-Michele Owen Cox-Andrew Roberts Rescue Assistant-Jason Waugh
Mon 17 June 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Wed 19 June 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday Le Mans Pursuit- Eamon Cuthbert Trophy OD-Richard Catchpole Assistant OD-Catherine Catchpole Cox-Gary Coop Rescue Assistant-Mark Morris
Thu 20 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 21 June 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 22 June 2024
- 10:00 am – 5:30 pm
-
Adult Start Sailing Group B
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Saturday OD- Michelle Raines Assistant OD- Ashley Southwell Cox-John Andrews Rescue Assistant-Jonathan Burton
Sun 23 June 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD-Martin Spencer Assistant OD-Mark Ellis Cox-Robert Hunt Rescue Assistant-JT Benade
Mon 24 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
RYA DI Course
Tue 25 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
RYA DI Course
Wed 26 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
RYA DI Course
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Neil Skellam Assistant OD- Vacant Cox-Laura Barnes Rescue Assistant-Lewis Bacon
Thu 27 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 9:00 am – 4:00 pm
-
RYA DI Course
Fri 28 June 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
RYA DI Course
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 29 June 2024
- 10:00 am – 5:30 pm
-
Adult Start Sailing Group B
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Saturday OD-Michael Chadwick Assistant OD-Christopher Chadwick Cox-Richard Woodward Rescue Assistant-Rebecca Woodward
Sun 30 June 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD- Neil Skellam Assistant OD-Robert Tomlins Cox-Chris Helsby Rescue Assistant-Sam Tomlins
Wed 3 July 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Mark Hardy Assistant OD-Philippa Bayford Cox-John Bridgeman Rescue Assistant-Thomas Procter
Thu 4 July 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 5 July 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 6 July 2024
- 10:00 am – 2:30 pm
-
Improver Session Group B
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Saturday OD-Paul Bedford Assistant OD-Darryl Bedford Cox-Raymond Berry Rescue Assistant-Steve Hunt
Sun 7 July 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Sunday OD-Kim Cant Assistant OD-Tess Parkin Cox-Carren Bell Rescue Assistant-Julian Parkin
Wed 10 July 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-David Southwell Assistant OD-Rebecca Southwell Cox-Adam Catlow Rescue Assistant-Clare McTurk
Thu 11 July 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Start Sailing C Online Zoom Session
Fri 12 July 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 13 July 2024
- 10:00 am – 2:00 pm
-
Improver Session Group B (Mick and Lou)
- 11:00 am – 5:00 pm
-
Albacore Sprint Open Early Summer Saturday OD-Martin Tubb Assistant OD-Kim Cant Coxs-Andrew Fox; Colin Hague Rescue Assistants-Darren Kelly; Keith Watkinson
Sun 14 July 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 10:00 am – 12:00 pm
-
Albacore Sprint Open OD-Martin Tubb Assistant OD-Kim Cant Coxs - Alistair Baker; Derrin Scott Rescue Assistants-Daniel Delaney; John Devlin
- 1:00 pm – 5:00 pm
-
Early Summer Trophy Day - Henderson Cup OD-Dave Kelsall Assistant OD-Adrienne Yarwood Cox-Mike Yarwood Rescue Assistant-Courtney Yarwood
Mon 15 July 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Wed 17 July 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Ian Nixon Assistant OD- Audrey Nixon Cox-Martyn Catlow Rescue Assistant-James Waddelove
Thu 18 July 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Fri 19 July 2024
- 6:00 pm – 9:00 pm
-
Junior Friday Night Sailing
Sat 20 July 2024
- 10:00 am – 5:30 pm
-
Adult Start Sailing Group C
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-Stuart Van den Hoek Assistant OD-Stephen Molloy Cox-Marc Palmer Rescue Assistant-David Thompson
Sun 21 July 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Sunday OD-vacant Assistant OD-Jim Shield Cox-Carren Bell Rescue Assistant-Martin Fergie
Wed 24 July 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Nik James Assistant OD-Ben Nicoll Cox-James Collins Rescue Assistant-John Pickett
Thu 25 July 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 27 July 2024
- 10:00 am – 5:30 pm
-
Adult Start Sailing Group C
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-Keith Summersgill Assistant OD-Kelly Gregory Cox-Paul Prichard Rescue Assistant-Fred Duran-Jorda
Sun 28 July 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Sunday OD-Andy Carter Assistant OD-Tom Julian Cox-Terence Oliver Rescue Assistant-Mark Atherton
Wed 31 July 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Tim Coleman Assistant OD-Timothy Yeates Cox-Mike Barnes Rescue Assistant-Mark Rhodes
Thu 1 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 3 August 2024
- 10:00 am – 5:30 pm
-
Adult Start Sailing Group C
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-John Sykes Assistant OD-Stuart Iddon Cox-Ian Mercer Rescue Assistant-Rob Dean
Sun 4 August 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Sunday OD-Paul Heath Assistant OD-John Devlin Cox-Jonathan Hough Rescue Assistant-Richard Moss
Wed 7 August 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Glyn Purnell Assistant OD-Mick Green Cox-Stephen Knowles Rescue Assistant-Michael Campbell
Thu 8 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 10 August 2024
- 10:00 am – 2:00 pm
-
Improver Session Group C
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-Martin Spencer Assistant OD-Stephen Molloy Cox-Mike Miller Rescue Assistant-Robert Sneddon
Sun 11 August 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Sunday OD-vacant Assistant OD-Michael Elleray Cox-Nick Radesk Rescue Assistant-Mark Morris
Wed 14 August 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Christopher Williams Assistant OD-Elizabeth Watton Cox-Raymond Berry Rescue Assistant-David Gilkes
Thu 15 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Adult Start Sailing D Online Zoom Session
Sat 17 August 2024
- 10:00 am – 2:00 pm
-
Improver Session Group C (Lou)
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-Mark Dingsdale Assistant OD-Cathy Cirulis Cox-Ian Cooper Rescue Assistant-David Thompson
Sun 18 August 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Sunday OD-Kim Cant Assistant OD-Gerard Sutton Cox-Ian Ritchie Rescue Assistant-Daniel Sutton
Mon 19 August 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Wed 21 August 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Martin Tubb Assistant OD-Philippa Bayford Cox-Lewis Coop Rescue Assistant-Thomas Procter
Thu 22 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 24 August 2024
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-Louise Mckeand Assistant OD-Jonathan Burton Cox-Kamil Praczyk Rescue Assistant-Nigel Hall
Sun 25 August 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Sunday OD-vacant Assistant OD-Claire Hatch Cox-Terence Oliver Rescue Assistant-Mark Atherton
Tue 27 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Adult Start Sailing D
Wed 28 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Adult Start Sailing D
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Glyn Purnell Assistant OD-John Pickett Cox-David Lowe Rescue Assistant-Michael Cleasby
Thu 29 August 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Adult Start Sailing D
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 31 August 2024
- 11:00 am – 5:00 pm
-
Solution & Wayfarer Open Regatta Weekend OD-Mike Baldwin; Tim Coleman Assistant OD-Andrew Fox Coxs-Lucy Bambrook; David Logan Rescue Assistants-Christopher Gray; Rebecca McGuinness
Sun 1 September 2024
- 11:00 am – 5:00 pm
-
Solution & Wayfarer Open Regatta Weekend OD-Mike Baldwin Assistant OD-Timothy Yeates Coxs-Carrie Bridgeman; Christopher Perry Rescue Assistants-Martin Fergie; Chris Kirkpatrick
Wed 4 September 2024
- 7:15 pm – 9:00 pm
-
Wednesday B OD-Alex Taylor Assistant OD-Jenny Newstead Taylor Cox-Tom Welz Rescue Assistant-Roger Bacon
Thu 5 September 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 7 September 2024
- 10:00 am – 2:00 pm
-
Improver Session Group D
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Saturday OD-Michelle Raines Assistant OD-Ian Southwell Cox-Philip Wishart Rescue Assistant-Paul Owen
Sun 8 September 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Late Summer Trophy Day - Rosebowl OD-Cathy Lunn Assistant ODs-Jayne Johnson; Steve Johnson Cox-Marc Palmer Rescue Assistant-Jason Waugh
Thu 12 September 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 14 September 2024
- 10:00 am – 2:00 pm
-
Improver Session Group D
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Saturday OD-David Southwell Assistant OD-Rebecca Southwell Cox-Ty Burrows Rescue Assistant-Warwick Wheatley
Sun 15 September 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Sunday OD-Malcolm Waddington Assistant OD-Michaela McCann Cox-Tim McCann Rescue Assistant-Kate Lamb
Mon 16 September 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 19 September 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 21 September 2024
- 11:00 am – 5:00 pm
-
Solo; ILCA/Laser Open; Albacore Northerns FLASH CLOSURE OD-Stuart Halman Assistant ODs-Natasha De la Fuente; Anna Walsh Coxs-Lorcan Knowles; Martin Lea Rescue Assistants-David Hawdale; Alan Lowe
Sun 22 September 2024
- 10:30 am – 5:00 pm
-
Albacore Northerns open Autumn Sunday OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Melanie Skellam; Julia West Coxs-Ninian Bailey; Stephen Knowles Rescue Assistants-Sam Tomlins; Robert Tomlins
Thu 26 September 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 28 September 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Start Racing
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Saturday OD-Alistair Coates Assistant OD-Mark Ellis Cox-Ian Mercer Rescue Assistant-Thomas Coates
Sun 29 September 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Start Racing
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Sunday OD-Mark Cuthbert Assistant OD-Catherine Hardy Cox-Michael Latham Rescue Assistant-Colin Belton
Thu 3 October 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 5 October 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Start Racing
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Saturday OD-Alison Gray Assistant OD-David Gray Cox-Chester Candish Rescue Assistant-Michael Thompson
Sun 6 October 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
Start Racing
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Sunday OD-Owen Griffith Assistant OD-Gail Warburton Cox-Nick Radesk Rescue Assistant-Keith Watkinson
Thu 10 October 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 12 October 2024
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Saturday OD-Tim Coleman Assistant OD-Rebecca McGuinness Cox-Raymond Berry Rescue Assistant-Aidan Upton
Sun 13 October 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Sunday OD-Malcolm Waddington Assistant OD-Stuart Iddon Cox-Bill Busby Rescue Assistant-Elise Busby
Thu 17 October 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 19 October 2024
- 10:00 am – 5:00 pm
-
North West Junior Youth Travellers FLASH CLOSURE OD-Will Welfare Assistant ODs-Julian Mecklenburgh; Lindsay Welfare Coxs-Steve Gerrard; Dan McLean; Christopher Perry Rescue Assistants-Grzegorz Dobrowolski; vacant; vacant
Sun 20 October 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Sunday OD-Ian Ritchie Assistant OD-Chris Kirkpatrick Cox-Robert Hunt Rescue Assistant-Chris Bows
Mon 21 October 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 24 October 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 26 October 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
RS200 Open Autumn Saturday OD-Ian Southwell; David Southwell Assistant OD-Rebecca Southwell Coxs-Stephen Dawson; Vanessa Evans Rescue Assistants-Olivia Southwell; Molly Southwell
Sun 27 October 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Trophy Day- Harry Budd Memorial Trophy OD-Nick Turpin Assistant OD-Martin Knott Cox-Kamil Praczyk Rescue Assistant-Robert Sneddon
Thu 31 October 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 2 November 2024
- 2:00 pm – 5:00 pm
-
Autumn Saturday OD-Steve Wroe; Bernard Wroe Assistant OD-Linda Wroe Cox-David Lowe Rescue Assistant-Rob Dean
Sun 3 November 2024
- 12:40 pm – 5:00 pm
-
Guy Fawkes Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs-Tania Busby; Catherine Catchpole; Adrienne Yarwood; Timothy Yeates Coxs-Mike Barnes; Laura Barnes; Mike Yarwood Rescue Assistants-Michael Campbell; Kate Lamb; Ken Lawrenson
Thu 7 November 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 10 November 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Revett OD-Dave Kelsall Assistant OD-Steven Blackburn Coxs-Paul Roberts; Andrew Roberts Rescue Assistants-Maya Dobrowolski; Ben Unwin
Thu 14 November 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 17 November 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Revett OD-Owen Griffith Assistant OD-Nick Turpin Coxs-John Bridgeman; Mark Hardy Rescue Assistants-Lewis Bacon; Paul Owen
Mon 18 November 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 21 November 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 24 November 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Revett OD-Stuart Halman Assistant ODs-Karen Hyland; Anna Walsh Coxs-Carrie Bridgeman; Martyn Catlow Rescue Assistants-John Bridgeman Jnr; John Hyland
Thu 28 November 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 1 December 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Revett OD-Mark Dingsdale Assistant ODs-Vanessa Evans; Tom Welz Coxs-Alastair Baker; Ty Burrows Rescue Assistants-Darren Kelly; Warwick Wheatley
Thu 5 December 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 7 December 2024
- 10:00 am – 4:30 pm
-
29er & North Optimist training
Sun 8 December 2024
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Revett OD-Andy Carter Assistant ODs-Chas Coghill; Gail Warburton Coxs-Bill Busby; Dan McLean Rescue Assistants-Ava McLean; vacant
Thu 12 December 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 14 December 2024
- 6:30 pm – 11:00 pm
-
Xmas Party and Prize giving
Sun 15 December 2024
- 9:30 am – 11:00 am
-
Sailing Committee
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Revett OD-Paul Heath Assistant OD-Chris Bows Coxs-Stephen Dawson; Nik James Rescue Assistants-Fred Duran-Jorda; vacant
Mon 16 December 2024
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 19 December 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 26 December 2024
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Wed 1 January 2025
- 12:40 pm – 5:00 pm
-
New Years Day Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs- vacant; vacant; vacant Coxs-Steve Gerrard; Chris Helsby; Jonathan Hough Rescue Assistants- vacant; vacant; vacant
Thu 2 January 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 5 January 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Mike Baldwin Assistant OD-Louise Mckeand Vacant Coxs-Ben Nicoll; Sean Ratcliffe Rescue Assistants-Ken Lawrenson; vacant
Thu 9 January 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 12 January 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Cathy Lunn Assistant ODs-Natasha De la Fuente; Paul Owen Coxs-Joe Hartigan; Ian Ritchie Rescue Assistants-Lewis Bacon; vacant
Wed 15 January 2025
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 16 January 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 19 January 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-David Exley Assistant ODs-Glyn Purnell; Julia West Coxs-Paul Prichard; Martin Spencer Rescue Assistants-Michael Campbell; Nigel Hall
Thu 23 January 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 26 January 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Caroline Exley Assistant ODs-Michael Chadwick; David Southwell Coxs-Paul Roberts; Andrew Roberts; Philip Wishart Rescue Assistant-Christopher Chadwick
Thu 30 January 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 2 February 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Mark Dingsdale Assistant OD-Vanessa Evans vacant Coxs-John Bridgeman; Mark Hardy Rescue Assistants- vacant; vacant
Thu 6 February 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 9 February 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Andy Carter; Alistair Coates Assistant OD-Stuart Van den Hoek Coxs-Mick Green; Tom Welz Rescue Assistants- vacant; vacant
Thu 13 February 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 15 February 2025
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Sun 16 February 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD- Cathy Lunn Assistant OD-Mark Cuthbert Alison Gray Coxs-David Gray; Malcolm Waddington Rescue Assistants-Ken Lawrenson; vacant
Thu 20 February 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 23 February 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Martin Tubb Assistant ODs-Steven Blackburn; Keith Summersgill Coxs-Alastair Baker; Kamil Praczyk Rescue Assistants-Michael Thompson; vacant
Thu 27 February 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 2 March 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Dave Kelsall Assistant ODs-Chas Coghill; Nik James Coxs-Stephen Dawson; David Logan Rescue Assistants-Iain Wilkinson; vacant
Thu 6 March 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 9 March 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Owen Griffith Assistant OD-Kim Cant Vacant Coxs-Mike Barnes; Laura Barnes Rescue Assistants-Maya Dobrowolski; Fred Duran-Jorda
Thu 13 March 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sat 15 March 2025
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Sun 16 March 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Tipsy Icicle OD-Richard Catchpole Assistant OD- vacant; vacant Coxs-Ninian Bailey; Gary Coop Rescue Assistants-Ken Lawrenson; Ben Unwin
Thu 20 March 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Sun 23 March 2025
- 12:00 pm – 5:00 pm
-
Haydn Griffiths RNLI Trophy Open OD-Gareth Williams Assistant OD-Jennifer Williams Coxs-Martin Knott; vacant Rescue Assistants-Darren Kelly; Keith Watkinson
Thu 27 March 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 3 April 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 10 April 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Tue 15 April 2025
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 17 April 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 24 April 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 1 May 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 8 May 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
Thu 15 May 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club
- 7:30 pm – 9:30 pm
-
L&L Executive Committee
Thu 22 May 2025
- 9:00 am – 4:00 pm
-
Art Club