Calendar

Feb
18
Sun
Tipsy Race Team- Peter Baldwin Assistant OD:Mike Baldwin; Michael Lewis; Deborah Lechouritis Coxs: John Bridgeman; Stephen Booth; Rescue Assistant: Sean Ratcliffe; Thomas Higgins;
Feb 18 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Feb
24
Sat
Helly-Hansen event – Alex Davies
Feb 24 @ 10:00 am – 5:00 pm
Feb
25
Sun
Tipsy Race Team- Peter Baldwin Assistant OD:Judith Baldwin; Dave Logan; Anne Stewart Coxs:Martin Lea; John Bridgeman; Steven Wood Rescue Assistant:Mike Yarwood; Robert Murray; Owen Griffiths
Feb 25 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
2
Fri
Dinghy Instructor Course
Mar 2 all-day
Mar
3
Sat
Dinghy Instructor Course
Mar 3 all-day
Mar
4
Sun
Dinghy Instructor Course
Mar 4 all-day
Tipsy Race Team- Peter Baldwin Assistant OD:Judith Baldwin; Alistair Baker; Hereward Hill; Coxs:Stuart Belfield; Mark Hardy; Nik James; Rescue Assistant:Tom Julian; Steve Johnson; Stephen Booth;
Mar 4 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
7
Wed
Open Meeting Preparation
Mar 7 @ 7:30 pm – 9:30 pm
Mar
10
Sat
Dinghy Instructor Course
Mar 10 all-day
Mar
11
Sun
Dinghy Instructor Course
Mar 11 all-day
Tipsy Race Team- Peter Baldwin Assistant OD:Judith Baldwin; Martin Spencer; Jan Nunn; Coxes:John Peckham; Malcolm Waddington; Nik James; Rescue Assistant: Ken Lawrenson; Bill Busby; Sarah Wilson;
Mar 11 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
17
Sat
RS400 Training
Mar 17 all-day
Mar
18
Sun
RNLI Open Trophy Day- Peter Baldwin Assistant OD:Judith Baldwin;Anna Siobhan Walsh Coxs:Mark Denison; Philip Wishart Rescue Assistant:Dan Latham; Michael Latham
Mar 18 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
24
Sat
RS400 Winters FLASH CLOSURE OD-Gareth Williams Assistant OD-Martin Tubb Coxs-Christopher Williams; Clive Butler; Rescue Assistants-Lindsey Anderson; Mike Anderson
Mar 24 all-day
Mar
25
Sun
RS400 Winters FLASH CLOSURE OD-Gareth Williams Assistant OD-Jennifer Williams Coxs-Stuart Belfield;Mike Wingeatt; Rescue Assistants-Nick Radesk; Charles Clavering;
Mar 25 all-day
Mar
28
Wed
Club Race Officer
Mar 28 @ 7:30 pm – 9:30 pm
Mar
30
Fri
Working Party – Club training boats sort out and more, attend for all or part if you have time available
Mar 30 @ 9:00 am – 4:00 pm
Apr
22
Sun
Phantom Open Spring Sun. OD-Jude Allen; Paul Allen Assistant ODs-Debbie Baker; David Hawdale Coxs-Mark Hardy; Chris Helsby Rescue Assistants-Mark Baker; Bill Busby
Apr 22 @ 11:00 am – 4:00 pm
May
12
Sat
Adult Improver
May 12 @ 9:30 am – 4:30 pm
May
19
Sat
Tera Open OD-Steve Norris Assistant ODs-Ryan Morris; Timothy Yeates Coxs-John Bridgeman; Tim McCann Rescue Assistants-Kris Dlugolecki; Debbie Baker
May 19 all-day
May
20
Sun
Tera Open OD-Steve Norris Assistant ODs-Ewan Kirkbride; Julian Mecklenburgh Coxs-Robert Murray; Ian Ritchie Rescue Assistants-Carrie Bridgeman; Catherine Hardy
May 20 all-day
May
26
Sat
Intermediate Race Training
May 26 @ 9:30 am – 4:00 pm
Jun
2
Sat
HANSA Class Race Training
Jun 2 @ 9:00 am – 5:00 pm
Adult Start sailing
Jun 2 @ 9:30 am – 5:30 pm
Jun
9
Sat
Adult Start sailing
Jun 9 @ 9:30 am – 5:30 pm
RS200 Open Early Summer Sat. OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Jonathan MacInnes; Anne Stewart Coxs-Gary Coop;Mark Dingsdale; Rescue Assistants-Debbie Flanagan; Andrew Littler
Jun 9 @ 11:00 am – 4:30 pm
Jun
16
Sat
Adult Start sailing
Jun 16 @ 9:30 am – 5:30 pm
Regatta Weekend OD-Cathy Partington; Ian Smith Assistant ODs-Kathryn Gray; Ellen Smith Coxs-David Logan; Stewart MacInnes Rescue Assistants-Colin Belton; Stephen Dawson
Jun 16 @ 1:00 pm – 5:00 pm
Jun
17
Sun
Regatta Weekend OD-Cathy Partington Assistant ODs-Simon Howard;Mark Lunn ; Gill Talbot Coxs-Martin Lea; Simon Talbot Rescue Assistants-Phil Marshall; William Wood
Jun 17 @ 11:00 am – 4:00 pm
Jun
23
Sat
Adult Improver
Jun 23 @ 9:30 am – 4:30 pm
Jul
7
Sat
Adult Improver
Jul 7 @ 9:30 am – 4:30 pm
Jul
8
Sun
Laser Open Early Summer Sun. OD-Gareth Williams Assistant ODs-Jennifer Williams; Nick Turpin; Ann Inhgam Coxs-Stephen Booth; Debbie Flanagan Rescue Assistants-David Buckle; Stephen Dawson
Jul 8 all-day
Jul
11
Wed
Helly Hansen Training
Jul 11 @ 10:00 am – 4:00 pm
Jul
27
Fri
Helly Hansen Training
Jul 27 @ 10:00 am – 4:00 pm
Aug
10
Fri
Helly Hansen Training
Aug 10 @ 10:00 am – 4:00 pm
Aug
11
Sat
Adult Improver
Aug 11 @ 9:30 am – 4:30 pm
Aug
18
Sat
HANSA Class Race Training
Aug 18 @ 9:00 am – 5:00 pm
Aug
24
Fri
Helly Hansen Training
Aug 24 @ 10:00 am – 4:00 pm
Aug
25
Sat
Southport 24hr training – in Ent and GP14
Aug 25 @ 9:30 am – 5:00 pm
Aug
28
Tue
Southport 24hr training – in Ent and GP14
Aug 28 @ 6:30 pm – 8:30 pm
Sep
15
Sat
Solo; Streaker & Enterprise Open FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin Assistant ODs-Andrew Littler; Timothy Yeates Coxs-Mike Costelloe; David Lowe Rescue Assistants- Deborah Lechouritis; Stephen Dawson
Sep 15 all-day
Sep
22
Sat
Topper Open FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin Assistant ODs-Elisabetta Mariani; Adrienne Yarwood Coxs-Chester Candish; Alex Candlin (back up Bill Busby); Debbie Flanagan; Rescue Assistants-; Michael Yarwood; Robin Jones ; Nicola Fidling;
Sep 22 all-day
Oct
6
Sat
Helly Hansen
Oct 6 @ 9:00 am – 5:00 pm
Oct
27
Sat
NWJTT LLSC OD-Mike Baldwin Assistant ODs-Craig Waddell; Lelia Peckham; Nikki Fidling; Coxs-Michael Latham;John Bridgeman; John Peckham Rescue Assistant-Charles Clavering; Robert Murray; Will Welfare;
Oct 27 @ 10:30 am – 5:00 pm
Oct
31
Wed
Workshop- Committe Boat Race Team
Oct 31 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Nov
3
Sat
Helly Hansen
Nov 3 @ 9:00 am – 5:00 pm
Adult Improver session – coach: Richard Catchpole
Nov 3 @ 9:30 am – 5:00 pm
Nov
4
Sun
Guy Fawkes Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs-Catherine Catchpole; Amy Green; Jayne Johnson; Jonny Latham Coxs-Debbie Flanagan; Stephen Jackson; Ian Ritchie Rescue Assistants-Nick Holt; Thomas Jackson; Steve Johnson
Nov 4 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Nov
10
Sat
Adult Improver Session – coach: Mark Dingsdale/Martin Tubb
Nov 10 @ 9:30 am – 4:00 pm
Nov
11
Sun
Revett OD-Dave Exley Assistant ODs-Mark Lunn; Deborah Lechouritis Coxs-Stuart Belfield; Debbie Flanagan; Richard Woodward Rescue Assistant-Becky Woodward
Nov 11 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
18
Sun
Revett OD-Caroline Exley Assistant ODs-Alan Catto; Natasha De la Fuente Coxs- Stephen Booth;Mike Barnes Rescue Assistants-; Paul Prichard;David Griffiths
Nov 18 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
25
Sun
Revett OD-Graeme Bristow Assistant ODs-Sally Bristow; Wil Welfare;; Coxs-Thomas Brindley; Nik James Rescue Assistants-Bill Busby; Chris Bows;
Nov 25 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
1
Sat
Helly Hansen
Dec 1 @ 9:00 am – 5:00 pm
Dec
2
Sun
Revett OD-Steve Norris Assistant ODs-Ian Cooper; Timothy Yeates Coxs-Alastair Baker; Philip Wishart Rescue Assistants-Tom Julian; Steven McCann
Dec 2 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
9
Sun
Revett OD-Paul Allen Assistant ODs-Jude Allen; Martin Tubb Coxs-Gary Coop; Robert Murray Rescue Assistants-Carrie Bridgeman; Chas Coghill
Dec 9 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
1
Tue
NYD Pursuit OD-Gareth Williams Assistant ODs-Shawn Barrett; Jen Williams; Anne Stewart; Vacant; Coxs-Mark Denison; Martin Lea; Richard Woodward Rescue Assistants-Phil Marshall; Stuart Vendy; Becky Woodward
Jan 1 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Jan
6
Sun
Tipsy OD-Peter Baldwin Assistant ODs-Judith Baldwin; Louise Mckeand; Cathy Partington Coxs-Hereward Hill; Martin Spencer; Christopher Williams Rescue Assistants-Bill Appleton; Stephen Ellis; Ken Lawrenson
Jan 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
12
Sat
Junior Winter Regatta OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Anton Fields; Matthew Link; Anne Stewart Coxs-John Bridgeman; Gary Coop; Karl McCluskey Rescue Assistants-Stephen Knowles; Emma McCluskey; Christopher Wheeler
Jan 12 all-day
RYA Sail Measurement Course
Jan 12 all-day
Jan
13
Sun
Tipsy OD-Peter Baldwin Assistant ODs-Judith Baldwin; Neil Catto; Dawn Ratcliffe Coxs-Mike Barnes; Chris Helsby; Karl McCluskey Rescue Assistants-Derek Hampson; Sean Ratcliffe; David Thompson
Jan 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm