Calendar

The Categories for each event show what catering is available each day

Aug
28
Wed
Junior/ Youth Camp 09:30
Aug 28 all-day
Aug
29
Thu
Junior/ Youth Camp 09:30
Aug 29 all-day
Aug
30
Fri
Junior Coached Race Series 19:00
Aug 30 all-day
Aug
31
Sat
Adult Improvers
Aug 31 @ 9:00 am
Late Summer Sat OD-Kim Cant Assistant OD-Lynda Heald Cox-Joe Hartigan Rescue Assistant-Philip Heald
Aug 31 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
1
Sun
Late Summer Sun OD-Michael Fergie Assistant OD-Steven Blackburn; Damian Smith Cox-Hereward Hill Rescue Assistant-Ninian Bailey
Sep 1 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
4
Wed
Wed ‘B’ OD-Mark Cuthbert Assistant OD-Simon Brindle Cox-Natasha de la Fuente Rescue Assistant- Tom Welz
Sep 4 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Sep
6
Fri
Dragon Boat Racing
Sep 6 all-day
Sep
7
Sat
Southport Boat Preparations – Working Party – help needed!
Sep 7 @ 9:30 am – 1:30 pm
RS200 Open; Autumn Sat OD-Stuart Halman; Assistant ODs-Paul Heath; Timothy Yeates Coxs-Martin Spencer; Hereward Hill Rescue Assistants-Keith Lofthouse; Christopher Bulpitt;
Sep 7 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
8
Sun
Laser; Aero & Streaker Open; FLASH CLOSURE OD-Martin Tubb Assistant ODs-Anne Stewart; Sue Tubb Coxs-Stephen Dawson; Andrew Dawson; David Logan Rescue Assistants-Andy Bennett; Sam Bennett; Robert Hunt
Sep 8 all-day
Sep
10
Tue
NWSTT- Senior Travellers
Sep 10 all-day
Sep
11
Wed
Southport 24hr Training – Start 6.00pm onawards – final preparations
Sep 11 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Sep
14
Sat
West Lancs 24 Hour Race
Sep 14 – Sep 15 all-day
Autumn Sat OD-Gary Guild ;Assistant OD-Penny Hart Cox-Ty Burrows Rescue Assistant-Tim Youens
Sep 14 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
15
Sun
Autumn Sun OD-Mark Dingsdale Assistant OD-Debbie Baker Cox-Hereward Hill Rescue Assistant-Mark Baker;
Sep 15 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
19
Thu
Exec Committee
Sep 19 all-day
Sep
21
Sat
Topper Open FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin; Assistant ODs-Anne Stewart; Julia West; Anna Siobhan Walsh Coxs-Stephen Dawson; Michael Yarwood Rescue Assistants-John Devlin; Lindsey Greenslade
Sep 21 @ 11:00 am – 5:00 pm
Sep
22
Sun
Late Summer Trophy Day OD-Brian Sprague Assistant OD-Neil Catto Cox-Stephen Jackson Rescue Assistant-Thomas Jackson
Sep 22 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
28
Sat
Adult Improvers
Sep 28 @ 9:00 am
Autumn Sat OD-Bernard Wroe Assistant OD-Linda Wroe Cox-Hereward Hill Rescue Assistant-Stephen Wroe
Sep 28 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
29
Sun
Autumn Sun OD-Andrew Fox Assistant OD-Debbie Appleton Cox-Terence Oliver Rescue Assistant-Bill Appleton
Sep 29 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
5
Sat
RYA Start and Intermediate Racing
Oct 5 all-day
Autumn Sat OD-Ian Southwell Assistant OD-Maxine Southwell Cox-Alastair Baker Rescue Assistant-Julian Parkin
Oct 5 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
6
Sun
RYA Start and Intermediate Racing
Oct 6 all-day
Autumn Sun OD-Alistair Coates Assistant OD-Lucy Coates Cox-Mark Denison Rescue Assistant-David Costain
Oct 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
12
Sat
Laser 4.7/Radial Training
Oct 12 all-day
Autumn Sat OD-Michelle Raines Assistant OD-Ashley Southwell Cox-Chester Candish Rescue Assistant-William Egerton
Oct 12 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
13
Sun
Laser 4.7/Radial Training
Oct 13 all-day
Autumn Sun OD-Mark Cuthbert Assistant OD-David Hawdale Cox-Chris HelsbyRescue Assistant-James Hawdale
Oct 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
17
Thu
Exec Committee
Oct 17 all-day
Oct
19
Sat
Adult Improvers
Oct 19 @ 9:00 am
Autumn Sat OD-David Southwell Assistant OD-Danielle Booali Cox-Craig Waddell Rescue Assistant-Anthony Campbell
Oct 19 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
20
Sun
Autumn Sun OD-Dave Kelsall Assistant OD-Stuart Iddon Cox-Martin Lea Rescue Assistant-Ninian Bailey
Oct 20 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
22
Tue
Junior/ Youth Camp 09:30
Oct 22 all-day
Oct
23
Wed
Junior/ Youth Camp 09:30
Oct 23 all-day
Oct
24
Thu
Junior/ Youth Camp 09:30
Oct 24 all-day
Oct
25
Fri
Caravan Club
Oct 25 – Oct 27 all-day
Oct
26
Sat
North West Junior & Youth Travellers FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin; Julian Mecklenburgh Assistant ODs-Leigh Hulme; Sam Bennett; Coxs-Michael Latham; John Peckham; Michael Yarwood Rescue Assistants-Bill Busby; Lindsay Welfare; Carren Bell
Oct 26 @ 10:30 am – 5:00 pm
Oct
27
Sun
Autumn Trophy Day OD-Owen Griffith Assistant OD-Damien Smith Cox-John Andrews Rescue Assistant-Stephen Gribbon
Oct 27 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
3
Sun
Guy Fawkes Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs-Catherine Catchpole; Amy Green; David Hawdale; Jayne Johnson Coxs-Malcolm Waddington; Harry Reed; Will Welfare Rescue Assistants-James Hawdale; Thomas Jackson; Steve Johnson
Nov 3 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Nov
10
Sun
Revett OD-Cathy Partington Assistant ODs-Steven Blackburn; Louise Mckeand Coxs-Hereward Hill; Nik James Rescue Assistants-Rob Eldridge; Tom Julian
Nov 10 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
17
Sun
Revett OD-Brian Sprague Assistant ODs-David Rowlands; Gail Warburton Coxs-Ian Ritchie Joe Hartigan Rescue Assistants-John Andrews; Chas Coghill
Nov 17 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
20
Wed
AGM
Nov 20 @ 7:30 pm – 9:00 pm
Nov
24
Sun
Revett OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Mark Lunn; Will Welfare Coxs-Gary Coop; Simon Nicholas Rescue Assistants-Oliver Blackburn; Natalie Rutter
Nov 24 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
30
Sat
Optimist Training
Nov 30 all-day
Dec
1
Sun
Revett OD-Alan Catto; David Exley Assistant OD-Gail Warburton; Coxs-Carrie Bridgeman; Stuart Belfield; Rescue Assistants-John Andrews; Andy Bennett
Dec 1 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
7
Sat
Prizegiving/ Christmas Party
Dec 7 all-day
Dec
8
Sun
Revett OD-Martin Tubb Assistant OD- Dave Kelsall; Vacant; John Flatley Coxs-Andrew Roberts; Chris Cole Rescue Assistants-Steve Johnson; Stephen Slayen
Dec 8 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
13
Fri
Caravan Club
Dec 13 all-day
Dec
14
Sat
Caravan Club
Dec 14 all-day
Dec
15
Sun
Caravan Club
Dec 15 all-day
Children’s Christmas Party
Dec 15 all-day
Jan
1
Wed
NYD Pursuit OD-Gareth Williams Assistant ODs-Catherine Catchpole; Nikki Fidling; Jennifer Williams; Coxs-Chris Helsby; Alistair Baker; Hereward Hill Rescue Assistants-Chas Coghill; David Parkman; vacant
Jan 1 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Jan
5
Sun
Tipsy OD-Dave Kelsall Assistant ODs-Richard Catchpole; David Rowlands; Stuart Van den Hoek; Coxs-Alastair Baker;John Bridgeman; John Andrews Rescue Assistants-Colin Belton; Ken Lawrenson; Nick Radesk
Jan 5 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
11
Sat
Junior Winter Regatta OD-Richard Catchpole, Tasha de la Fuente Assistant ODs-Nikki Fidling; Susan Leigh Coxs-John Bridgeman; Gary Coop; John Peckham Rescue Assistants-Chris Bows; Sean Ratcliffe; Helen Young
Jan 11 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
12
Sun
Tipsy OD-Owen Griffith Assistant ODs- Terry Stowell; David Rowlands;Thomas Brindley ; Coxs-Terence Oliver; John Andrews; Hereward Hill Rescue Assistants-Mark Atherton;Martyn Catlow ; Sam Bennett
Jan 12 @ 12:00 pm – 5:00 pm