Calendar

Jun
24
Sat
Adult Improvers (Richard Catchpole)
Jun 24 @ 10:00 am – 5:00 pm
Early Summer Saturday Race Team- OD:David Raines Assistant OD:Michelle Raines Coxs:Kevin Ball Rescue Assistant:Peter Ball
Jun 24 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Jun
25
Sun
Early Summer Trophy Day – Henderson Cup Race Team- OD:David Exley Assistant OD:Simon Talbot Coxs:Stuart Belfield Rescue Assistant:Simon Howard
Jun 25 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jun
28
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Kaye Tickle Assistant OD:Debbie Flanagan Coxs:Haydn Griffiths Rescue Assistant:Stephen Knowles
Jun 28 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Jun
30
Fri
Junior Beginner; Intermediate & Advanced
Jun 30 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Jul
1
Sat
Adult Improvers (Mark Dingsdale)
Jul 1 @ 10:00 am – 5:00 pm
Early Summer Saturday Race Team- OD: Mike Broatch Assistant OD:Gary Guild Coxs:Stephen BoothRescue Assistant:Chris Kirkpatrick
Jul 1 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Jul
2
Sun
Early Summer Sunday Race Team- OD:Nick Turpin Assistant OD:Anne Stewart Coxs:David Parkman Rescue Assistant:Kelly Murphy
Jul 2 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jul
5
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Steve Fletcher Assistant OD:Leslie Ormandy Coxs:Philip Wishart Rescue Assistant:George Jennings
Jul 5 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Jul
7
Fri
Junior Beginner; Intermediate & Advanced
Jul 7 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Jul
8
Sat
Miracle and Europe Open; Early Summer Saturday Race Team- OD:Mike Baldwin Assistant OD:Alan Catto; Michael Lewis; Plus TBC; Coxs:Owen Griffiths; David Lowe Rescue Assistant:John Devlin; Lee Donnelly
Jul 8 @ 12:00 pm – 3:00 pm
Jul
9
Sun
Miracle and Europe Open; Early Summer Sunday Race Team- OD:Mike Baldwin Assistant OD:Julia Bowden; Stuart Halman; Plus TBC; Coxs:Gary Coop; David Logan Rescue Assistant:Olivia Cuthbert; Anna Siobhan Walsh
Jul 9 @ 11:00 am – 4:00 pm
Jul
12
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Brian Wilson Assistant OD:David Southwell Coxs:Tom Leckie Rescue Assistant:Tony Covell
Jul 12 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Jul
14
Fri
Junior Beginner; Intermediate & Advanced
Jul 14 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Jul
15
Sat
Regatta Weekend Race Team- OD:Peter Baldwin Assistant OD:Judith Baldwin; Caroline Ramsey;Dariusz Osowski Coxs:Martin Lea; Dave Kelsall; Rescue Assistant:Ian Cooper; Ken Lawrenson
Jul 15 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jul
16
Sun
Regatta Weekend Race Team- OD:Peter Baldwin Assistant OD:Judith Baldwin; Carrie Bridgeman; Daragh O’Malley Coxs:Brian Simpson-Adkins; Malcolm Waddington Rescue Assistant:Dan Latham; Michael Latham
Jul 16 @ 11:00 am – 5:00 pm
Jul
19
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Eamon Cuthbert Assistant OD:Anton Fields Coxs: Chris Helsby Rescue Assistant: Chas Coghill
Jul 19 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Jul
21
Fri
Adult Learn To Sail B
Jul 21 @ 6:30 pm – 9:00 pm
Junior Beginner; Intermediate & Advanced
Jul 21 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Jul
22
Sat
Laser 4.7 Training
Jul 22 all-day
Adult Learn To Sail B
Jul 22 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Saturday Race Team- OD:Tracey Peacock Assistant OD:Peter Roughsedge Coxs:Matthew Barnett Rescue Assistant:Gerald Dawson
Jul 22 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Jul
23
Sun
Adult Learn To Sail B
Jul 23 @ 9:30 am – 5:00 pm
Laser Open; Late Summer Sunday Race Team- OD:Paul Allen Assistant OD:Elizabeth Dingsdale; Mark Dingsdale Coxs:Mike Wingeatt; Steven Wood Rescue Assistant:Debbie Flanagan; Mike Miller
Jul 23 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jul
26
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Graeme Bristow Assistant OD:Becky Rowland Coxs:Chris Williams Rescue Assistant:Antony Rowland
Jul 26 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Jul
28
Fri
Junior Beginner; Intermediate & Advanced
Jul 28 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Jul
29
Sat
Adult Learn To Sail B
Jul 29 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Saturday Race Team- OD: Ian Southwell Assistant OD:Ashley Southwell Coxs:Stephen Booth Rescue Assistant:Colin Belton
Jul 29 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Jul
30
Sun
Adult Learn To Sail B
Jul 30 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Sunday Race Team- OD: Stephen Knowles Assistant OD:Debbie Flanagan Herewood Hill Coxs:Martin Lea Rescue Assistant:David Buckle
Jul 30 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
2
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Eamon Cuthbert Assistant OD:Shawn Barrett Cox:Michael Costelloe Rescue Assistant:Steven Howard
Aug 2 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
5
Sat
Late Summer Saturday Race Team- OD:Andrew Fox Assistant OD:Gil Fisher Coxs: Stephen Booth Rescue Assistant:Stephen Ellis
Aug 5 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
6
Sun
Late Summer Sunday Race Team- OD:Ian Nixon Assistant OD:Audrey Nixon Coxs:Natasha de la Fuente Rescue Assistant:Chris Kirkpatrick
Aug 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
9
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Glyn Purnell Assistant OD:John Armstrong Coxs:Christopher Williams Rescue Assistant:Kenneth Moran
Aug 9 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
12
Sat
Late Summer Saturday Race Team- OD:Martin Spencer Assistant OD:Gil Fisher Coxs:Stephen Booth Rescue Assistant:Jon Dando
Aug 12 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
13
Sun
Late Summer Sunday Race Team- OD:Brian Sprague Assistant OD:Anne Stewart Coxs:Alex Candlin Rescue Assistant:Herewood Hill
Aug 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
16
Wed
Wednesday B Race Team- OD:David Exley Assistant OD:Charlie Exley Coxs:Haydn Griffiths Rescue Assistant:Elliot Taylor
Aug 16 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
19
Sat
Late Summer Saturday Race Team- OD:Andrew Fox Assistant OD:Gary Guild Coxs:Stephen Booth Rescue Assistant:Becky Woodward
Aug 19 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
20
Sun
Late Summer Sunday Race Team- OD:Keith Summersgill Assistant OD:Alan Catto Coxs:Mark Denison Rescue Assistant:Tammar Kahn
Aug 20 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
23
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Graeme Bristow Assistant OD:Neil Catto Coxs:Simon Anders Rescue Assistant: David Law
Aug 23 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
25
Fri
Adult Learn To Sail C
Aug 25 @ 6:30 pm – 9:00 pm
Aug
26
Sat
Adult Learn To Sail C
Aug 26 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Saturday Race Team- OD:Neil Skellam Assistant OD:Mel Skellam Coxs:Kevin Ball Rescue Assistant:Peter Ball
Aug 26 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
27
Sun
Adult Learn To Sail C
Aug 27 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Sunday Race Team- OD:Stewart MacInnes Assistant OD:Debbie Flanagan Coxs:Terence Oliver Rescue Assistant:Mark Atherton
Aug 27 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
29
Tue
Summer Camp
Aug 29 all-day
Aug
30
Wed
Summer Camp
Aug 30 all-day
Wednesday B Race Team- OD:Steve Fletcher Assistant OD:Leslie Ormandy Coxs:Michael Costelloe Rescue Assistant:Alexander Preston
Aug 30 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
31
Thu
Summer Camp
Aug 31 all-day
Sep
2
Sat
Adult Learn To Sail C
Sep 2 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Saturday Race Team- OD:Julian Mecklenburgh Assistant OD:Elisabetta Mariani Coxs:Stewart MacInnes;Rescue Assistant:Michelle Raines
Sep 2 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
3
Sun
Adult Learn To Sail C
Sep 3 @ 9:30 am – 5:00 pm
Late Summer Trophy Day – Rosebowl Race Team- OD:Roy Thomason Assistant OD:Ryan Morris Coxs:Mark Hardy Rescue Assistant:Kenneth Moran
Sep 3 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
6
Wed
Wednesday B Race Team- OD:Brian Wilson Assistant OD:Liam Holcroft Coxs:Malcolm Waddington Rescue Assistant:Chas Coghill
Sep 6 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Sep
9
Sat
Topper Open FLASH CLOSURE Race Team- OD:Gareth Williams Assistant OD:Stephen Molloy; Jennifer Williams Coxs:Stephen Booth; Karl McCluskey Rescue Assistant:Steven Howard; Simon Talbot
Sep 9 all-day
Sep
10
Sun
Late Summer Sunday Race Team- OD:Brian Sprague Assistant OD:Sharna Edwards Coxs:Matthew Barnett Rescue Assistant:Will Welfare
Sep 10 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
12
Tue
NWSTT-Senior travellers
Sep 12 all-day
Sep
16
Sat
RS200 Open; Autumn Saturday Race Team- OD:Steve Norris Assistant OD:Michelle Raines; Timothy Yeates Coxs:Ty Burrows; Clive Butler Rescue Assistant:Imogen Butler; Tom Julian
Sep 16 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
17
Sun
Barts Bash Autumn Sunday Race Team- OD:Kaye Tickle Assistant OD:Stuart Halman Coxs:David Logan Rescue Assistant:Anna Siobhan Walsh
Sep 17 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
23
Sat
RYA North Zone Championships FLASH CLOSURE Race Team- OD: Assistant OD:Paul Pritchard; Alistair Coates; Iain Wilkinson Coxs:Stephanie Leckie; Mike Wingeatt; Richard Woodward Rescue Assistant:Stephen Dawson; James Wilkinson; Becky Woodward
Sep 23 all-day