Calendar

The Categories for each event show what catering is available each day

Aug
14
Fri
Friday Junior Training and free sailing for all
Aug 14 @ 6:30 pm – 9:30 pm
Aug
15
Sat
RYA Intermediate Racing (All Ages)
Aug 15 @ 9:30 am – 4:30 pm
Late Summer Saturday OD-Martin Spencer Assistant OD-Gary Guild Cox-Hereward Hill Rescue Assistant-Chris Kirkpatrick
Aug 15 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
16
Sun
RYA Intermediate Racing (All Ages)
Aug 16 @ 9:30 am – 4:30 pm
Late Summer Sunday OD-Alan Catto Assistant OD-Paul Bedford Cox-Ninian Bailey Rescue Assistant-Darryl Bedford
Aug 16 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
19
Wed
Wednesday B OD-Paul Heath Assistant OD-Michael Lewis Cox-Antony Rowland Rescue Assistant-Becky Rowland
Aug 19 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
21
Fri
Friday Junior Training and free sailing for all
Aug 21 @ 6:30 pm – 9:30 pm
Aug
22
Sat
Adult Improver
Aug 22 @ 9:00 am – 4:00 pm
Late Summer Saturday OD-Ian Nixon Assistant OD-Audrey Nixon Cox-Tim McCann Rescue Assistant-Oliver Froud
Aug 22 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
23
Sun
Late Summer Sunday OD-Will Welfare Assistant OD-Beverly Bacon Cox-Courtney Yarwood Rescue Assistant-Roger Bacon
Aug 23 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Aug
26
Wed
Wednesday B OD-Tim Coleman Assistant OD-Simon Brindle Cox-Stephen Roberts Rescue Assistant-Chris Bows
Aug 26 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Aug
28
Fri
Friday Junior Training and free sailing for all
Aug 28 @ 6:30 pm – 9:30 pm
Aug
29
Sat
RYA Powerboat Level 2
Aug 29 @ 9:30 am – 4:30 pm
Late Summer Saturday OD-Natasha De la Fuente Assistant OD-Gary Guild Cox-David Lowe Rescue Assistant-Fred Duran Jorda
Aug 29 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Aug
30
Sun
RYA Powerboat Level 2
Aug 30 @ 9:30 am – 4:30 pm
Late Summer Sunday OD-Mark Cuthbert Assistant OD-Vacant Cox-Oliver Blackburn Rescue Assistant-Vacant
Aug 30 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
2
Wed
Wednesday B OD-Mike Banner Assistant OD-Kay Banner Cox-Brandon Banner Rescue Assistant-Ali Booali
Sep 2 @ 7:15 pm – 9:00 pm
Sep
5
Sat
RYA Start Racing (All Ages)
Sep 5 @ 9:30 am – 4:30 pm
Autumn Saturday OD-Julia West Assistant OD-Stuart Van den Hoek Cox-Chester Candish Rescue Assistant-Steve Gerrard
Sep 5 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
6
Sun
RYA Start Racing (All Ages)
Sep 6 @ 9:30 am – 4:30 pm
Late Summer Trophy Day OD-Louise Mckeand Assistant OD-Danielle Brearton Cox-Andrew Dawson Rescue Assistant-Mark Brearton
Sep 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
8
Tue
NWSTT
Sep 8 all-day

North West Senior Travellers

Sep
11
Fri
Dragon Boat Race
Sep 11 all-day
Sep
12
Sat
Topper Open FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin Assistant ODs-Lelia Peckham; Craig Waddell; Adrienne Yarwood Coxs-Stephen Dawson; John Peckham Rescue Assistants-Maria Josephine Killen; William Wood
Sep 12 @ 11:00 am – 5:00 pm
Sep
13
Sun
Autumn Sunday OD-Glyn Purnell Assistant OD-Stephen Cunliffe Cox-Chris Helsby Rescue Assistant-Ninian Bailey
Sep 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
19
Sat
Adult Improver
Sep 19 @ 9:00 am – 4:00 pm
Autumn Saturday OD-Bernard Wroe Assistant OD-Raymond Berry Cox-Martin Lea Rescue Assistant-Stephen Wroe
Sep 19 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Sep
20
Sun
Autumn Sunday OD-Nick Turpin Assistant OD-Debbie Baker Cox-David Logan Rescue Assistant-Mark Baker
Sep 20 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Sep
26
Sat
Albacore Northerns; Laser & Aero Open FLASH CLOSURE OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Jan Nunn; Christopher Perry Coxs-Gary Coop; Christopher Williams; Michael Yarwood Rescue Assistants-Ken Lawrenson; Liz Watton; Gary White
Sep 26 @ 11:00 am – 5:00 pm
Sep
27
Sun
Albacore Northerns; Autumn Sunday (12-00) OD-Dave Kelsall Assistant OD-Christopher Cole Coxs-Stephen Dawson; Mark Hardy Rescue Assistants-Chris Kirkpatrick; Natalie Rutter
Sep 27 @ 11:00 am – 5:00 pm
Oct
3
Sat
Adult Improver
Oct 3 @ 9:00 am – 4:00 pm
RYA Powerboat Level 2
Oct 3 @ 9:30 am – 4:30 pm
Autumn Saturday OD-Andrew Fox Assistant OD-Georgia Soley Cox-Colin Hague Rescue Assistant-Oliver Froud
Oct 3 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
4
Sun
RYA Powerboat Level 2
Oct 4 @ 9:30 am – 4:30 pm
Autumn Sunday OD-Neil Skellam Assistant OD-Melanie Skellam Cox-Tom Welz Rescue Assistant-Alan Burton-Roberts
Oct 4 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
10
Sat
Autumn Saturday OD-Michelle Raines Assistant OD-Ashley Southwell Cox-Ty Burrows Rescue Assistant-Alan Lowe
Oct 10 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
11
Sun
Autumn Sunday OD-Kim Cant Assistant OD-Anna Ellam Cox-Nick Radesk Rescue Assistant-Simon Ellam
Oct 11 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
17
Sat
RYA Intermediate Racing (Adults)
Oct 17 @ 9:30 am – 4:30 pm
Autumn Saturday OD-Keith Summersgill Assistant OD-Madeleine Bristow Cox-Chester Candish Rescue Assistant-Ian Cooper
Oct 17 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
18
Sun
RYA Intermediate Racing (Adults)
Oct 18 @ 9:30 am – 4:30 pm
Autumn Sunday OD-Caroline Exley Assistant OD-Stuart Iddon Cox-Terence Oliver Rescue Assistant-Mark Atherton
Oct 18 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
24
Sat
North West Junior & Youth Travellers FLASH CLOSURE OD-Mike Baldwin; Julian Mecklenburgh Assistant OD-Elisabetta Mariani Coxs-John Bridgeman; John Peckham; Will Welfare Rescue Assistants-Madeleine Bristow; Catherine Hardy; Sian Talbot
Oct 24 @ 11:00 am – 5:00 pm
Oct
25
Sun
Autumn Sunday OD-Mark Dingsdale Assistant OD-Tom Julian Cox-Vanessa Evans Rescue Assistant-Chris Chandler
Oct 25 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
31
Sat
Adult Improver
Oct 31 @ 9:00 am – 4:00 pm
Autumn Saturday OD-David Southwell Assistant OD-Danielle Booali Cox-Alastair Baker Rescue Assistant-Iain Wilkinson
Oct 31 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Nov
1
Sun
Autumn Trophy Day OD-Owen Griffith Assistant ODs-Tania Busby; Sarah Davis Cox-Bill Busby Rescue Assistant-Greg Harding
Nov 1 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
8
Sun
Guy Fawkes Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs-Catherine Catchpole; Amy Green; Jayne Johnson; Gemma Saunders Coxs-John Andrews; Ian Ritchie; Richard Woodward Rescue Assistants-Steve Johnson; Gavin Saunders; Gary White
Nov 8 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Nov
14
Sat
RYA Powerboat Level 2
Nov 14 @ 9:30 am – 4:30 pm
Nov
15
Sun
RYA Powerboat Level 2
Nov 15 @ 9:30 am – 4:30 pm
Revett OD-Cathy Partington Assistant ODs-Mark Lunn; Gail Warburton Coxs-Mike Barnes; Carrie Bridgeman; Joe Hartigan Rescue Assistant-David Parkman
Nov 15 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
22
Sun
Revett OD-Alan Catto; Nik James; Assistant OD-Neil Catto Coxs-Stuart Belfield; Lewis Coop Rescue Assistants-Chas Coghill; Harvey Leigh
Nov 22 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
29
Sun
Revett OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Steven Blackburn; Gail Warburton Coxs-Gary Coop; Mark Hardy Rescue Assistants-Chris Taylor; Anthony Yates
Nov 29 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
5
Sat
RYA Laser 4.7 Squad Training
Dec 5 – Dec 6 all-day
Christmas Party & Prizegiving
Dec 5 @ 7:00 pm – 11:45 pm
Dec
6
Sun
Revett OD-Stuart Halman Assistant ODs-Anna Walsh; Gail Warburton Coxs-John Bridgeman; Nik James Rescue Assistants-Eloise Clapson McBride; Nigel Hall
Dec 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
13
Sun
Revett OD-Martin Tubb Assistant ODs-Tom Julian; Ewan Kirkbride Coxs-Oliver Blackburn; Vince Hussey Rescue Assistants-Alan Lowe; Sean Ratcliffe
Dec 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
20
Sun
Children’s Christmas Party
Dec 20 all-day
Jan
1
Fri
New Year’s Day Pursuit OD-Gareth Williams Assistant ODs-Catherine Catchpole; Gemma Saunders; Lindsay Welfare; Jennifer Williams Coxs-Stuart Belfield; Lewis Coop; vacant Rescue Assistants-Chas Coghill; Gavin Saunders; vacant
Jan 1 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Jan
3
Sun
Tipsy OD-Richard Catchpole; Natasha De la Fuente Assistant ODs-Christopher Cole; Sarah Tomlins Coxs-Gary Coop; Ben Latham; Michael Latham Rescue Assistants-Jonny Latham; Harry Tomlins; Jack Tomlins
Jan 3 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
9
Sat
Junior Winter Regatta
Jan 9 all-day