Calendar

Oct
9
Sat
Working Party
Oct 9 all-day

FREE BACON BUTTIES AND HOT DRINK SATURDAY 09th OCTOBER

FOR ALL MEMBERS THAT TURN UP TO A WORKING PARTY

Commencing 09:00 with a potential follow up 16TH October

to finish off any uncompleted tasks and for those that can’t make 09th

 

Hi All

After  over 18 months of COVID restrictions and an exceptional growing season for weeds.

The club grounds and equipment are in need of some TLC

 

The list below gives a good idea of what needs doing but is by no means exhaustive.

 

Club boats to be cleaned and Fettled

Club boat storage area to be cleaned up, weeds,ivy etc….

Clubhouse grass front and rear hedge to rear tidying up.

Clean front of clubhouse.

General litter pickup.

Remove unwanted boats and trailers.

Area beyond training building to be sorted for growing wayfarer fleet, hopefully reorganise some berths to create say 10/12 berths we are very short.

Remove all trees (willow etc..)from the ditch, pull up bull rushes at far side of training building pontoon.

Cut back hawthorn from front entrance. The fence needs some attention too but maybe be a small team during the week, the hawthorn may be sufficient now so a fence isn’t required.

Clean fallen leaves and twigs etc… off the car park alongside the hedge.

 

Bring along Spades, shears, jet washes, waders/drysuits.

MANY HANDS MAKE LIGHT WORK.

Give your time to suit your schedule ie sail in afternoon

Please let me know by reply if you can make it, and what you will be bringing with you to give me an idea of Numbers for bacon butties and for job allocation.

 

Many thanks

Mike Barnes

Oct
10
Sun
Autumn Sunday OD-Paul Owen; Assistant OD-Robert Hunt Cox-Nick Radesk Rescue Assistant-Chris Bows
Oct 10 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
16
Sat
North West Junior & Youth Travellers FLASH CLOSURE OD- Julian Mecklenburgh Assistant ODs-Elisabetta Mariani; Chris Perry Coxs-Carrie Bridgeman; Stephen Dawson; Dan Wood Rescue Assistants-Michael Thompson; Katherine Lamb; Callum Anderson;
Oct 16 @ 11:00 am – 5:00 pm
Oct
17
Sun
Autumn Sunday OD-Dave Kelsall Assistant OD-Stuart Iddon Cox-Michael Yarwood Rescue Assistant-Jade Yarwood
Oct 17 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Oct
21
Thu
Intermediate Racing Online
Oct 21 all-day
Oct
23
Sat
Intermediate Racing
Oct 23 all-day
RS400 Open FLASH CLOSURE OD- Mike Baldwin Assistant OD- Iain Wilkinson; Karen Hyland; Coxs-John Bridgeman; Richard Woodward Rescue Assistants-John Hyland; Rebecca Woodward
Oct 23 @ 11:00 am – 5:00 pm
Oct
24
Sun
Intermediate Racing
Oct 24 all-day
RS400 Open Autumn Sunday OD- Mike Baldwin Assistant OD-Nigel Biggs;Katie Guess; Coxs-Martyn Catlow; John Andrews; Rescue Assistants-Adam Catlow; Dan Mclean;
Oct 24 @ 10:00 am – 2:00 pm
Autumn Sunday OD – Andy Fox Assistant OD-Abigail Southwell Cox – Hereward Hill Rescue Assistant -Catherine Hardy;
Oct 24 @ 1:00 pm – 5:00 pm
Oct
30
Sat
Autumn Saturday OD-David Southwell Assistant OD-Michelle Raines Cox-Joe Hartigan; Rescue Assistant-John Booth
Oct 30 @ 2:00 pm – 5:00 pm
Oct
31
Sun
Autumn Trophy Day OD-Paul Heath Assistant OD-Karen Hyland Cox-Hereward Hill Rescue Assistant-John Hyland
Oct 31 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
2
Tue
NWSTT
Nov 2 all-day
Nov
7
Sun
PB2
Nov 7 all-day
Guy Fawkes Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs-Amy Green; Adrienne Yarwood; Lindsay Welfare; Vacant; Coxs-John Bridgeman; Vince Hussey; Michael Latham Rescue Assistants-Sean Ratcliffe; Daniel Sutton; David Thompson
Nov 7 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Nov
14
Sun
Revett OD-Richard Catchpole Assistant ODs-Steven Blackburn; Hamish Gledhill Coxs-Andrew Dawson; Martyn Catlow; Rescue Assistants-David Hawdale; Neil Cartwright;
Nov 14 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
21
Sun
Revett OD-Cathy Partington Assistant ODs-Chas Coghill; Mark Lunn Coxs-Bill Busby; Gary Coop Rescue Assistants-Steve Fensom; Ben Unwin
Nov 21 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Nov
28
Sun
AGM
Nov 28 @ 10:00 am – 12:00 pm
Revett OD-Mark Dingsdale Assistant ODs-Vanessa Evans; Julia West Coxs-Vince Hussey; Andrew Roberts Rescue Assistants-Christopher Roberts; Ross Southwell
Nov 28 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
5
Sun
Revett OD-Alan Catto; Malcolm Waddington Assistant OD-Neil Catto Coxs-Mike Barnes; Stephen Dawson Rescue Assistants-Chris Kirkpatrick; Chris Pickles;
Dec 5 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
11
Sat
Christmas Party
Dec 11 all-day
IOCA Optimist Training
Dec 11 all-day
RYA Feva Squad
Dec 11 – Dec 12 all-day
Dec
12
Sun
Revett OD-Caroline Exley Assistant ODs-Louise Mckeand; Gail Warburton Coxs-Stuart Belfield; Vince Hussey; Rescue Assistants-Stephen Lloyd; Nigel Hall
Dec 12 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Dec
19
Sun
Revett OD-Julian Mecklenburgh; Martin Tubb Assistant OD-David Exley Coxs-Michael Latham; Matthew Sharman Rescue Assistants-Jonathan Latham; Chris Taylor
Dec 19 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
1
Sat
New Year’s Day Pursuit OD-Howard Green Assistant ODs-Amy Green; Lelia Peckham; Catherine Catchpole; Coxs-Ninian Bailey; John Peckham; Hereward Hill Rescue Assistants-Noe Peckham; David Thompson; vacant
Jan 1 @ 12:40 pm – 5:00 pm
Jan
2
Sun
Tipsy OD-Nick Turpin; Will Welfare Assistant ODs-John Flatley; Tom Julian Coxs-Vince Hussey; Nik James; Ty Burrows Rescue Assistants-Mark Atherton; Sean Ratcliffe; Paul Owen;
Jan 2 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
8
Sat
Junior Winter Regatta (TBC)
Jan 8 all-day
Jan
9
Sun
Tipsy OD-Stuart Halman Assistant ODs-Mark Cuthbert; Anna Walsh Coxs-Martyn Catlow; Nick Radesk; Alexander Davies Rescue Assistants-Adam Catlow; David Percy; Sitara Bartle;
Jan 9 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
15
Sat
RYA Topper Squad
Jan 15 – Jan 16 all-day
Jan
16
Sun
Tipsy OD-Natasha De la Fuente; Paul Heath Assistant ODs-Andrew Fox; Kerrie Perry Coxs-Bill Busby; David Logan; Neil Cartwright; Rescue Assistants-Ken Lawrenson; Christopher Perry; Harry Cartwright;
Jan 16 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
22
Sat
Tera Class Training
Jan 22 – Jan 23 all-day
Jan
23
Sun
Tipsy OD-Owen Griffith; Martin Tubb Assistant OD-Alison Gray Coxs-Chris Helsby; James Williams; Herward Hill; Rescue Assistants-David Gray; Jarrod White; Steve Gerrard;
Jan 23 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Jan
30
Sun
Tipsy OD-David Exley Assistant ODs-Lelia Peckham; Nigel Biggs Coxs-Stephen Dawson; John Peckham; Hereward Hill; Rescue Assistants-Colin Belton; Noe Peckham; vacant
Jan 30 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Feb
5
Sat
IOCA Optimist Training
Feb 5 all-day
RYA Optimist Squad
Feb 5 – Feb 6 all-day
Feb
6
Sun
Tipsy OD-Mike Baldwin Assistant ODs-Howard Green; Tess Parkin; Dawn Ratcliffe Coxs-Ian Ritchie; Neil Cartwright; Harry Cartwright; Rescue Assistants-Julian Parkin; David Newnes; Jenna Newnes;
Feb 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Feb
13
Sun
Tipsy OD-Alan Catto; Dave Kelsall Assistant OD-Stuart Van den Hoek Coxs-Joe Hartigan; Philip Wishart; Chris Pickles; Rescue Assistants- Abbas Ismail; Helen Hulme; Dan McClean
Feb 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Feb
19
Sat
Tera Class Training
Feb 19 – Feb 20 all-day
Feb
20
Sun
Tipsy OD-Gareth Williams Assistant ODs-Chas Coghill; Jennifer Williams Coxs-Tom Welz; Hereward Hill; vacant Rescue Assistants-Gerard Sutton; Gary Charlton; vacant
Feb 20 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Feb
27
Sun
Tipsy OD-Cathy Partington Assistant ODs-Steven Blackburn; Hamish Gledhill Coxs-Andrew Dawson; Martin Lea; Nick Radesk Rescue Assistants-Alan Burton-Roberts; John Haworth; David Hawdale;
Feb 27 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
6
Sun
Tipsy OD-Mark Dingsdale Assistant ODs-John Devlin; Vanessa Evans; Stephanie Hayles Coxs-Stuart Belfield; Andrew Roberts; Tim McCann Rescue Assistants-Christopher Roberts; Paul Owen; vacant
Mar 6 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
13
Sun
Tipsy OD-Richard Catchpole; Owen Griffith AOD- Colin Belton; Coxs-Gary Coop; Chris Helsby; Hereward Hill; Rescue Assistants-Ken Lawrenson; Keith Watkison; vacant
Mar 13 @ 12:00 pm – 5:00 pm
Mar
19
Sat
RS400 Winters
Mar 19 – Mar 20 all-day
Apr
2
Sat
Tera Class Training
Apr 2 – Apr 3 all-day